Anksiyete bozukluklarının patolojik temelleri tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Yapılan çalışmalara göre kişinin kendi düşünce içeriği anksiyetenin ortaya çıkmasında ve devamlılığında etkilidir. Kişinin incinebilirliği, tehlike algılama şekli, zararsız uyaranları zararlı olarak algılaması ve tehlikeye karşı artmış tepki kaygı duygusunun artmasında etkili olmaktadır.

Anksiyete Tedavi Edilebilir Mi?

Yaygın anksiyete bozuklukları huzursuzluk, yorgunluk ve uyku problemleri ile birlikte ortaya çıkar. Hastanın içinde bulunduğu duygu o kadar yoğundur ki günlük hayatına odaklanmada ve aktiviteleri yerine getirmekte zorluk çeker. Üstelik ruhsal hastalığı olanların en büyük çekincesi toplumsal baskılardır. Ruhsal hastalıkları olanların ötekileştirilmesi kişilerin sorunlarını dile getirmesini ve tedaviye başvurmasını zorlaştırmaktadır. Anksiyete tedavi edilebilir mi?

Anksiyete bozukluğu uygun tedavi yöntemi uygulandığında tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Ruhsal bir rahatsızlık olmasına karşın hastalığın belirtileri kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar ile karıştırılabilir. Bu sebeplerden dolayı birçok hasta hastanelerde yanlış bölümlere başvurmaktadır. Yapılan testler sonucunda herhangi bir patolojik bulguya rastlanmaması hem hekime olan güveni azaltmakta hem de hastalığın tedavisini geciktirmektedir. Bundan dolayı belirtiler bir bütün halinde değerlendirilmelidir. Psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gözardı edilmemelidir.

Yaygın anksiyete bozukluğunun tedavisi ilaçlarla ve psikoterapi ile sağlanabilir. Uygulanacak tedavi kişinin özelliklerine göre belirlenir. Bazı durumlarda her iki yöntem de kullanılabilir. Uzun süreli tedaviler ile birkaç hafta içerisinde belirtiler azalmaya başlar. Bu süreç kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı hastalarda belirtiler tamamen ortadan kalksa da bazen de hafif seyirli olarak devam edebilir. İyileşme gerçekleştikten sonra da kişi aldığı eğitimleri günlük hayatında uygulamaya devam etmelidir.

Anksiyete Bozukluğu İlaçsız Tedavisi Nasıldır?

Anksiyete bozukluğunda ilaç tedavisi özellikle şiddetli vakalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan ilaçlar arasında antidepresanlar, benzodiazepinler, çarpıntı giderici ilaçlar yer almaktadır. Bu ilaçlar anksiyete bozukluğuna has olmayıp birçok farklı rahatsızlıkta kullanılabilir. Uzun süreli tedavi süreçleri vardır. İlaçların bağımlılık yapması söz konusu olmasa da dozun aniden kesilmesi ile bazı etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde başlanmalı ve bırakılmalıdır. Bu ilaçların bazı kişilerde yan etki yaratması da söz konudur. İlaç kullanamayan veya kullanmak istemeyen hastalar için anksiyete ilaçsız tedavi mümkün müdür?

Yaygın anksiyete bozukluğu hastalığının ilaçsız tedavisi mümkün olabilir. İlaçsız bilişsel – davranışsal tedaviler ile de başarı elde edilebilir. İster ilaç tedavisi olsun isterse psikoterapi tedavinin başarısı doktor hasta arasındaki ilişkinin kuvvetine, hastanın tedaviye olan inancına bağlıdır. Özellikle duygu ve düşünce temelli hastalıklarda kişinin tedaviye olan inancı ve çevresinden aldığı destek büyük öneme sahiptir. Bu noktada hasta ve yakınlarına büyük görev düşmektedir.

Anksiyete bozukluğu olan kişiler hem içsel dünyalarında hemde günlük hayatlarında tedaviyi uygulamalıdırlar. Egzersiz ve sağlıklı beslenmeye önem verilmeli, günlük aktiviteler bu yönde düzenlenmelidir. Anksiyeteyi artırabilen kafein (kahve, çay, kola) ve çikolata tüketimi sonlandırılmalıdır. Uyuşturucular ve alkol uyaran maddeler içeriklerinden dolayı anksiyeteyi artırabileceğinden dolayı kullanılmamalıdır. Stres ve üzüntüden uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

spor haberleri iddaa
Tema Tasarım | Osgaka.com